ACCURL - Abkant Pres ve Lazer Kesim Makineleri Üreticisi

CNC Abkant Pres Nedir ve Nasıl Çalışır?

CNC Abkant Pres Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dünya çapında endüstriler, teknolojideki ilerlemeler sayesinde inanılmaz bir hızla ilerlemektedir. Artık endüstrilere büyük ölçüde yardımcı olan bir dizi makina ve alet bulunabilir. İmalat sanayii de çağlar boyu ilerlemesine yardımcı olan çeşitli alet ve makinelere sahiptir.

CNC Abkant Pres makinası, imalat endüstrisinin ve imalatçıların ilerleme kaydedemeyeceği böyle bir araçtır. Bu nedenle bu yazımızda CNC abkant pres makinası, nasıl çalıştığı ve diğer özellikleri hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğreneceğiz. Eğer bu işin içindeyseniz CNC Abkant makinalarının nasıl çalıştığını anlamanız sizin için çok faydalı olacaktır, o halde hazırsanız başlayalım!

CNC Abkant Pres Nedir?

Çalışma mekanizmalarına geçmeden önce CNC Abkant Makinasının ne olduğunu anlayalım.

CNC Abkant Makinası, içerisinde CNC veya Bilgisayar Sayısal Kontrollü sistem entegrasyonu bulunan normal tip abkant prestir. Makine, CNC sisteminin yardımıyla, uzunluğu ister birkaç milimetreden, ister birkaç metreden uzun olsun, metal levhaları verimli bir şekilde bükebilir ve işleyebilir.

CNC Abkant Pres Makinasının yapısı 2 tip olabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Tip 1 (Aşağı Şekillendirme): Üzerine V şeklinde bir aletin takıldığı sabit bir yataktan (alttan) oluşur. Gücü alan ve metali v şeklindeki alete doğru bastıran bir üst kiriş (aynı zamanda v şeklinde) mevcuttur.
  • Tip 2 (Yukarı Şekillendirme): Bu tip CNC Abkant Presler tip 1 ile aynı parçalara sahiptir. Ancak bu tipte üst kısım sabit, alt kısım ise hareketli karşılıktır.

Tür ne olursa olsun, sonucun şekli ve tasarımı üzerinde hiçbir kısıtlama olmaksızın sonuçlar aynı olacaktır. Artık CNC Abkant makinasının ne olduğunu anladığımıza göre, şimdi nasıl çalıştığını anlamaya geçeceğiz.

CNC Abkant Pres Makinası Nasıl Çalışır?

CNC Abkant Pres Makinası, ham maddenin hassas ve doğru bir şekilde bükülmesi için kendisine bağlı bir yapay zeka programına sahip, hidrolik veya elektrik sistemiyle çalışan mekanik bir araçtır.

Çalışma şeklini anlamak oldukça basittir.

Öncelikle CNC Abkant makinasında oluşturmak istediğiniz ürün bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bu bilginin, kıvrımların doğru açıları vb. ile birlikte kesin olması gerekir. Bilgisayar talimatları analiz edip anladıktan sonra makinayı çalıştırmaya başlayacaktır.

Makina Hidrolik Abkant veya Elektrikli Abkant Pres olmak üzere hidrolik veya elektrik kuvveti yardımıyla çalışır. Makinenizin tipine bağlı olarak (tip 1 veya tip 2), kuvvet makinenin ilgili hareketli kısmına uygulanacaktır. Bu, hareketli parçanın metal levhayı sabit parçaya doğru bastırmasına ve böylece istenen kıvrımın oluşmasına olanak tanır.

CNC makinalarında makina, metal levhayı bilgisayara verilen talimatlara göre hareket ettirecektir. Sonuç olarak, istediğiniz ürünü hassas bükümler ve hassasiyetle elde edersiniz.

Genellikle kalıp (sabit parçaya takılı) ve bıçak (hareketli parçaya takılı) olarak adlandırılan v şeklindeki aleti, oluşturmak istediğiniz şekle göre değiştirebilirsiniz. Piyasada bu amaç için çok sayıda araç seti bulunmaktadır.